Сторінка психолога

ЩО ТАКЕ БУЛІНГ, ЯК ЙОГО РОЗПІЗНАТИ ТА ЯК ДІЯТИ

 СТОРОНАМ КОНФЛІКТУ? КОНСУЛЬТАЦІЯ МІНІСТЕРСТВА

 ЮСТИЦІЇ В МЕЖАХ ПРОЄКТУ “Я МАЮ ПРАВО”

У 2019 року вступили в силу норми закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який визначає поняття булінгу. Напередодні початку нового навчального року, Міністерство юстиції України продовжує інформування в рамках кампанії  #СтопБулінг.

Булінг (bullying, від анг. bully – хуліган, забіяка) (цькування) – це  діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Які ознаки булінгу?

Типовими ознаками булінгу є:

 • систематичність (повторюваність) діяння;
 • наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;
 • наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Які  є види булінгу ?

Людину, яку вибрали жертвою, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими видами булінґу є:

 • фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень);
 • психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);
 • економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);
 • сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);
 • кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).

Як відрізнити звичайний конфлікт від булінгу?

Варто пам’ятати, що не кожен конфлікт є булінгом. Цькування – це тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками таким не може вважатися. Наприклад, якщо друзі посварилися та побилися чи діти разом весело штовхалися, але одна із них впала і забилася –  це не вважається булінгом. Проте, якщо однолітки на чолі з булером регулярно насміхалися, принижували або ховали та кидали речі дитини, штовхали, не вперше нецензурно обзивали та били, викладали в соцмережі непристойні чи відфотошоплені знімки дитини – потрібно негайно діяти!

Що робити, якщо ваша дитина стала жертвою булінгу?

 • Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину.
 • Поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, готові її вислухати і допомогти.
 • Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації.
 • Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (психолог, вчителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона, поліція).
 • Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання.
 • Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може потребувати певного часу.

У разі, якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – повідомте поліцію!

Що робити, якщо ви стали свідком булінгу?

 • Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати.
 • Зайняти нейтральну позицію в суперечці – обидві сторони конфлікту потребують допомоги.
 • Пояснити, які саме дії вважаєте булінгом і чому їх варто припинити.
 • Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей.
 • Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагати вжити заходів щодо припинення цькування.
 • (джерело: https://kyivobljust.gov.ua/news/direction/scho-take-buling-yak-yogo-rozpiznati-ta-yak-diyati-storonam-konfliktu-konsultatsiya-ministerstva-yustitsii)

Як краще  підготуватися  до іспитів1. Приберіть усе зай­ве і те, що відволікає вашу увагу від безпосе­редньої мети – підготов­ки до іспиту.Заховайте від себе книжки, диски, те­лепрограму, відключить телефон. Суворо скажіть собі: з 9-ої до 12-ої дня я повинен вивчити стільки-то.2. Почніть вчити з важких, незрозумілих тем, а легкі залишайте під кінець. 
Якщо складну тему відкладати на потім, вона висітиме, як дамоклів меч, не даючи вам спокою. В результаті якість запам’ятовування тем, які дають­ся складно, різко знижуєть­ся, якщо не зводиться до нуля. Виникає це тому, що ви намагаєтесь відкласти нерадісний момент.3. Справжня мати на­вчання – не повторювання, а використання.
Не тримайте знання в собі, як у сейфі. Поділіться ними з дзеркалом, улюбленим собакою, батьками чи друзями. Можете час від часу робити репетицію іспиту: зробіть невеликі картки з номерами білетів, витягайте їх і відповідай­те. Відповідайте вдумливо і серйозно, бо добра репе­тиція, – запорука успіш­ної вистави.4. Запам’ятовувати матеріал треба осмисле­но, а не механічно. 
Не зубріть – це довго і дає ус­кладнення: варто пере­хвилюватися, забути хоч одне слово, як текст, вив­чений таким способом, зітреться. Краще двічі прочитаний та переказа­ний, ніж п’ять разів прочи­таний без переказу. Вста­новіть логічну послідовність. Розбийте мате­ріал на смислові частини та знайдіть в кожній ключову фразу.5.  Чергуйте розумо­ву діяльність з фізич­ною. 
Не доводьте себе до повного знесилення й упа­ду сил пізнанням науки. Не забувайте, що відпочи­нок теж необхідний. Не за­боронена корисна праця на благо сім’ї: помийте підлогу, сходіть до мага­зину.6.  Почніть вчити матеріал зранку,  поки «свіжа» голова. 
Займа­тися в останню ніч чи добре виспатися – справа індивідуальна. Але, як відомо, перед смертю не надихаєшся, а у людини, яка виспалась, голова працює краще, ніж у того, хто не виспався.На іспиті1. Ніхто не має сумніву, що ви до­бре знаєте всі напрямки сучасної моди, але більшість викладачів люди консервативні.Тому всі ультрасучасні речі та екстравагантне вбрання краще зберегти для інших випадків, а для іспи­ту вибрати щось відповідно до ситуації. Бажано, щоб у вашому одязі переважа­ли теплі відтінки: рожеві, оранжеві, жовті, жовто-зелені. Це налаштовує на доброзичливе ставлення.2. Викладач зовсім не бажає вашої крові. 
Намагайтесь навіяти собі те, що викладачі зовсім не хочуть нікого «загрузити». Більшість із них у шкільні та студентські роки теж хвилювалися, скла­даючи іспити. І в них трусилися руки, коли вони тягли білет, калатало серце і перехоплювало подих при відповіді.3. Від усмішки стане всім світліше! 
Тому посміхайтесь щиро і від усієї душі, і тоді перший контакт з викладачем буде добрим. Відповідаючи, намагайтесь ди­витися не з-під лоба на викладача, а відкрито.4. Якщо вам ставлять запитання, це не значить, що вас хочуть «загрузити».
Як правило, ці запитання уточнювальні й у них уже є відповідь, або її ча­стина.Тому геть сумніви і хвилювання. Зробіть глибокий повільний вдих і видих. Не поспішайте видавати перше, що прийде вам на думку. Про вас не подума­ють поганого, якщо ви скажете: «Дайте мені трохи подумати, будь ласка!» Ви встигнете заспокоїтися, і відповідь з’я­виться сама по собі.
Як побороти весняну депресію?Ні для кого не секрет, що до весни наш організм повністю виснажує свої запаси вітамінів і мінеральних речовин. А це, в свою чергу, не може не позначитися на нашому емоціональному стані. Саме з цієї причини багато хто з нас стикається з весняною депресією.Але вихід є. Потрібно додати в своє життя яскравих фарб і хандра обійде вас стороною. Ця стаття про те, як боротися з поганим настроєм за допомогою кольоротерапії.На думку психологів, на нашому настрої найкраще позначаються оранжений і жовтий кольори. Саме тому потрібно постаратися оточити себе відповідними предметами. В ідеалі, потрібно проводити час в приміщенні з помаранчевими або жовтими шпалерами. Звичайно, це, найчастіше, досить важко, зате ви цілком можете встановити заставку на телефон і персональний комп’ютер (домашній та робочий) у вигляді великої квітки соняшника або гігантського смайлика. Головне, щоб “око радувало”.До речі, якщо заглиблюватися в психологію цих кольорів, то слід сказати про те, що помаранчевий — це колір, який, як кажуть, в два кроки допоможе вам впоратися з весняною нудьгою, а от жовтий допоможе не тільки виправити депресію, яка вже трапилася, але і “задавити її в зародку”. Не забувайте, що жовтий — це колір легких, позитивних людей, які завжди відкриті новим емоціям, враженнням, це колір лідерів, оптимістів і авантюристів.Слід також сказати про те, що не слід обмежуватися тільки предметами повсякденності. Активно включайте це життєрадісне різнобарв’я в свій щоденний раціон. Апельсини, грейпфрути, лимони, банани, яблука, груші, дині, жовтий болгарський перець і помідори тощо, ось той набір продуктів, на який слід звернути увагу. Крім того, візьміть за правило залишати на кухонному столі вазу з жовтими та помаранчевими фруктами, а якщо додати до цього ще приємний цитрусовий запах, то можна сказати, що у депресії немає шансів. До речі, психологи рекомендують навіть їжу вживати з “сонячного” яскравого посуду, який також посприяє вашому гарному настрою.Дуже корисним буде застосувати такий психологічний прийом, як візуалізація. Для виконання вправи Вам буде потрібно зручно сісти, заплющити очі, повністю розслабитися і уявити себе в яскравій жовтій кімнаті. Постарайтеся “знаходитися в ній” до тих пір, поки не відчуєте, що ваш емоційний стан приходить в норму. Цей прийом часто використовується психологами і психотерапевтами, оскільки дозволяє, за допомогою сили уяви, занурити людину в необхідний стан.До речі, не дарма багато дизайнерів весняні колекції роблять яскравими і соковитими, адже такі фарби допомагають людині “прокинутися” після довгої і нудної зими, отримати необхідну частку позитиву. Якщо суворий дрес-код не дозволяє вам надіти яскраву блузку або сукню, то хоча б разбавте нудний офісний стиль яскравими аксесуарами. Цілком підійде годинник з жовтим ремінцем, помаранчевий шарф або окуляри в яскравій оправі. Згодяться також рукавички, великі браслети і сережки, врешті решт, завжди можна дозволити собі “життєрадісний” ремінь і т.д.Важливо сказати, що у весняний період (до появи першої зелені), слід уникати червоного кольору. Звичайно, червоний — це чудове джерело сил, енергії і працездатності, але, з іншого боку, завдяки червоному, ваша нервова система може прийти в таке збудження, що ви просто можете дійти до емоційного зриву. Тому, фахівці в області кольоротерапії, радять уникати в цей період червоною одягу, аксесуарів, предметів інтер’єру і картин такого кольору.
16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА Акція ініційована у 1991 році Центром жіночого Глобального Лідерства. Дати початку та завершення Акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини. Мета акції – привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;5 грудня – Міжнародний день волонтера;6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;10 грудня – Міжнародний день прав людини.В Ужгородській угорськомовній гімназії 10 грудня закінчилася щорічна акція “16 днів проти насильства”.Більш детально та фото про цю акцію дивіться в Новинах.