Сторінка психолога

Сторінка психолога

Булінг – це цькування однієї дитини іншою, агресивне переслідування, яке часто поширене в школах.

Сприймати всерйоз таке явище булінг в українських школах почали не так давно. У 2019 році поняття булінгу закріпили законодавчо в Кодексі про адміністративні правопорушення. Та вже ще виникають питання щодо визначення що являється здоровим конфліктом, а що боулінгом. Спробуємо в цьому розібратись.

·        Здоровий конфлікт чи булінг – як визначити?

Не кожна спірна ситуація потребує втручання. Ба більше, не кожен дорослий готовий свідомо входити в дитячий конфлікт, але є речі, які не можна пускати на самоплив – чимало дрібниць вказують на загрозу булінгу.

Основна відмінність булінгу від конфлікту (різновиду природної міжособистісної взаємодії), на думку Інни Жмайло, – це систематичність неприйнятних дій. Справа в тому, що агресія, яку соціум часто сприймає як першу ознаку булінгу, насправді є нормальною реакцією людини на порушення її кордонів. І навпаки: якщо дитина не реагує на провокаційні дії, спрямовані на неї, дорослим варто звернути на це увагу.

Коли вчитель помічає дрібниці, що можуть сигналізувати про цькування, то обов’язково повинен перервати процес (урок, екскурсію, розмову) і пояснити правила поведінки. Така перерва в роботі в довготривалій перспективі не буде зайвою втратою часу, адже потурання може вилитися у великі проблеми.

Конфлікти трапляються в будь-якому колективі, у цих ситуаціях діти вчаться ухвалювати рішення та домовлятися, вони корисні для їхнього розвитку. Натомість, булінг відрізняється систематичністю та наявністю об’єкта, на який спрямовується тривала агресія. У такому випадку вчитель має розуміти, що діти не можуть впоратися із ситуацією самі та потребують втручання дорослого.

 • Як зрозуміти, що дитина є жертвою булінгу
 • Діти, які страждають від булінгу, можуть не хотіти йти до школи або ж можуть плакати, вигадувати хворобу у шкільні дні.
 • Вони не беруть участь у спільній класній діяльності, соціальних заходах.
 • Часто у дитини змінюється поведінка: вона усамітнюється, поводить себе незвичайно. 
 • Дитина починає губити гроші або речі, приходить додому у порваному одязі чи з поламаними речами. Коли ви її запитуєте, що трапилося – не можуть реалістичо пояснити.
 • Може почати говорити про те, що кине школу, пропускає заходи, в яких приймають участь інші учні.
 • Відсутність контакту з однолітками: немає друзів, зідзвонювань, не ведеться переписка у соцмережах, похід до школи і повернення звідти наодинці, немає у кого запитати домашнє завдання.
 • Психосоматичні ознаки: часті хвороби, наприклад, ломота в тілі, болі в животі, вірусні інфекції.
 • Обмальовані руки або специфічні малюнки на полях у зошиті.
 • Бажання іти до школи іншою дорогою, аніж та, якою йдуть усі інші діти.
 • Види булінгу 

Зазвичай терміном “булінг” описують цькування серед учнів, проте трапляються випадки цькування школярів вчителями, а іноді й вчителя учнями.
1. Серед учнів;
2. Цькування учня вчителем;
3. Цькування вчителя учнями;
4. Цькування вчителя у педагогічному колективі (мобінг)

Що робити?

Дітям не варто намагатися вирішити ситуацію самотужки, адже з булером не завжди можна порозумітися. Краще звернутися до батьків, вчителів, або старших, яким дитина довіряє.

Також варто звернутися до шкільних вчителів та звернути їхню увагу на цю проблему. У найкритичнішій ситуації варто залучити поліцейських і навіть подумати про зміну місця навчання.

Телефони довіри:

Дитяча лінія 116111 або 0 800 500225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству  116 123 або 0 800 500335

Уповноважений Верховної Ради з прав людини  0 800 501720

Уповноважений Президента України з прав дитини 044 2557675

Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213103

Національна поліція України 102

Перейти до вмісту